SAFTA AWARDS: SABC VIDEO ENTERTAINMENT SCORES 51 NOMINATIONS FOR 2023

Johannesburg, 10 August 2023 – SABC Video Entertainment celebrates the 17th Annual South African Film and Television Awards with 51 nominations. At the forefront is SABC1 with 24 nominations, followed by SABC2 with 20 nominations and S3 with seven nominations.

In the running for the public votes for Best TV Presenter are Kamo Moth (Heavy Hitters)Emo Adams (Noot vir Noot)Denver Vraagom (Words and Numbers) and Katlego Maboe (Tropika Island of Treasure All Stars). 

Viewers will also get another opportunity to vote for their favourite soapies with Generations: The Legacy, Giyani Land of Blood, Muvhango, Skeem Saam, The Estate and Uzalo nominated in the public votes category of Most Popular TV Soap Or Telenovela. 

Voting lines will be open from 9 August 2023, and the voting codes will be available on all SAFTAs social media platforms and the NFVF website. Voting will close on 27 September 2023 at 23h59.

In the documentary categories, SABC1s Lobola, A Brides True Price? received two nominations, Best Achievement In Directing and Best Documentary Feature and Pale Ya Kosa on SABC2 nominated for Best Achievement In Editing.

Takalani Sesame and Words and Numbers was nominated in the children category for Best Children Programmes.

Skeem Saam scored four nominations in the categories Best Supporting Actress (Dieketseng Mnisi), Best Supporting Actor (Refilwe Letsholonyane), Best Actress in a TV Soap (Elizabeth Serunye and Hariette Manamela).

Best Actor In TV Comedy nominations goes to Kwa Mamazala Michael Mabizela and Ou Toppies Tobie Cronje.

SABC Video Entertainment SAFTA 2023 nominees list

Category  Programme TitleProduction House / PractitionerChannel
Best Achievement In Editing, DocumentaryPale Ya KosaLeeroy MoyoSABC2
Best Achievement In Directing – DocumentaryLobola, A Bride’s True Price?Sihle Hlophe  SABC1    
    
Best Documentary ShortTribe  Just Films  SABC2
Best Documentary FeatureLobola, A Bride’s True Price?Passion Seed CommunicationsSABC1
Best Children’s ProgrammeTakalani Sesame  Sesame Workshop South AfricaSABC2
 Words and Numbers Series 10Johan Stemmet Entertainment EnterprisesSABC2
Best Factual ProgrammeIngono YomsamoBar leader TVSABC1
 Rebounders: Grizelda GrootboomRed Sugar ProductionsSABC2
Best Competition Reality ShowDance Yo Dumo S1Urban Brew StudiosSABC1
 The Taste Master SACardova ProductionsSABC2
 Tropika Island of Treasure All StarsCardova ProductionsS3
Best Structured Reality ShowDJ Zinhle – The UnexpectedBrightfire Pictures & Rawkraft MediaSABC1
Best Structured Or Docu-Reality ShowLove Goes Wild S1Trace TVS3
 SpyskaartMedia Club ProductionsSABC2
Best Entertainment ProgrammeIn Die Kollig Met Series 2  Stemmburg TelevisionSABC2
 Noot vir Noot Series 46Stemmburg TelevisionSABC2
Best Achievement In Sound – TV ComedySes’Top LaKurt SlabbertSABC1
Best Achievement In Art Direction – TV ComedyOu Toppies S1Louisa Jansen van NieuwenhuizenSABC2
Best Achievement In Scriptwriting -Tv ComedyOu Toppies S1Ou Toppies S1SABC2
Best Achievement In Cinematography -Tv ComedyKaravaanSunel HaasbroekSABC2
Best Achievement In Scriptwriting – Tv DramaGood MenPortia Gumede, Steven Pillemer, Christo Davids, Duduzile Zamantungwa Mabaso & Sunni FabaSABC1
Best Achievement In Wardrobe – TV Soap/TelenovelaThe EstateVuyo Mokoena, Talya Smith & Zanele ShibitiS3
Best Achievement In Art Direction – TV Soap/TelenovelaThe EstatePhiliswa Sithole & Nomonde NgemaS3
Best Achievement In Scriptwriting – TelenovelaGiyani – Land of BloodPhathutshedzo Makwarela & Gwydion BeynonSABC2
Best Achievement In Scriptwriting – TV SoapGenerations: The LegacyMMSV ProductionsSABC1
 UzaloClive Madiya, Busisiwe Matonsi Zwane, Lorato Phefo & Pusetso ThibediSABC1
Best Supporting Actress In A TV SoapSkeem SaamDieketseng MnisiSABC1
Best Supporting Actor In A TV SoapSkeem SaamKatlego LetsholonyanaSABC1
Best Supporting Actor In A TelenovelaGiyani- Land of BloodCharles BaloyiSABC2
Best Actress In A TV SoapGenerations – The LegacyRefilwe MadumoSABC1
 Skeen SaamElizabeth SerunyeSABC1
 Skeem SaamHarriet ManamelaSABC1
Best Actress In A TelenovelaThe EstateJo-Anne ReynekeS3
Best Supporting Actress In A TV DramaMakotiCharmaine MtintaSABC1
Best Actor In A TV DramaMakotiCraig UrbaniSABC1
MakotiDon NawaSABC1
Ubettina WethuJason WillemseSABC1
Best Supporting Actor In A TV ComedySes’Top LaTrevor GumbiSABC1
 Ses’Top LaWarren MasemolaSABC1
Best Actor In A TV ComedyKwa MamazalaMichael MabizelaSABC2
 Ou ToppiesTobbie CronjeSABC2
Best TV Presenter (Public Vote)Heavy HittersKamo MothSABC1
 Noot Vir Noot 46Emo AdamsSABC2
 Tropika Island of Treasure All StarsKatlego MaboeS3
 Words and Numbers 10Denver VraagomSABC2
Most Popular TV Soap Or Telenovela (Public Vote)Generations: The LegacyMMSV ProductionsSABC1
 Giyani Land of BloodTshedza PicturesSABC2
 Muvhango 23Word of MouthSABC2
 Skeem SaamPeuSABC1
 The EstateClive Morris ProductionsS3
 UzaloStained Glass TVSABC1

Congratulations to all the nominees.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *